Co je konvenční čínská medicína?
Tyto zastaralé praktiky se týkají rovnováhy mezi myslí a tělem. I když neznáte všechny základní prvky konvenční čínské medicíny, pravděpodobně znáte několik jejích postupů. Možná jste absolvovali terapii jehlou, užívali kurkumu proti bolestem kloubů nebo jste své dítě přihlásili na lekci v nedalekém studiu tai-či.
Nebo jste možná přemýšleli o těch kruhových modřinách na zádech svých oblíbených olympijských plavců. Každá z těchto položek je založena na konvenční čínské medicíně (TCM), která je celá jen o vytváření rovnováhy v těle s cílem zachovat pohodu a zdraví. Dnes vám tedy vysvětlíme, co je to konvenční čínská farmacie, jaké léčení obsahuje a jak vám může pomoci udržet si zdraví.
Pochopení základů konvenční čínské medicíny
U kořenů konvenční čínské medicíny je koncept čchi (v angličtině chi). Čchi se do české hantýrky překládá jako životní síla, ovládání nebo energie, které prochází tělem, aby poskytlo základní energii každé buňce. Říká se, že čchi putuje tělem prostřednictvím drah zvaných meridiány. A nezapomněli jste na rovnováhu? Znáte jin a jang, protichůdné, ale vzájemně propojené síly. Jin a jang jsou komplementární povahy čchi. Jin souvisí s vlastnostmi, jako je chlad a negativní vitalita, zatímco jang souvisí s teplem a pozitivní energií. V TCM je nadměrný rozvoj qi a přizpůsobení mezi jin a jang klíčem k vaší pohodě.
5 postupů a co léčí
Tradiční čínská medicína není náhradou za běžné farmaceutické léčení. Je však jejím úžasným doplňkem, protože klade důraz na wellness a pohodu celého těla. TCM září, pokud jde o podporu ideální pohody a umožnění pacientům účastnit se jejich cesty k základnímu uzdravení s využitím výživy, bylin, vývojových léčebných postupů a dalších. Objasňuje několik konvenčních čínských farmaceutických léků, které jsou rozšířené především v Severní Americe.
1. Akupunktura
Možná je pro vás běžná jehlová terapie, tedy vpichování štíhlých, sterilních, jednorázových kovových jehel do kůže s cílem zklidnit příznaky nemoci a obnovit přizpůsobení tělesných funkcí. Přínosy akupunktury jsou různé, ale v USA je nejznámější pro léčbu bolestivých stavů. Více specialistů a odborníků než, kdy jindy v poslední době odkazuje své pacienty na léčbu bolesti pomocí jehlové terapie.
Jehličková terapie, která je v současnosti tak rozšířená, že ji zajišťují četné plány ochrany zdraví, se běžně používá k řešení problémů, jako jsou:
- Artritida
- Bolesti zad, šíje nebo svalů
- Bolesti hlavy a migrény
- Bolesti kolen
- Menstruační křeče
- Problémy s myslí a temperamentem, jako je tlak, neklid, neštěstí a obsedantně-kompulzivní porucha
- Neplodnost
- Potíže související s těhotenstvím
Váš akupunkturista může během sezení s jehlou provádět i další metody TCM:
- Ušní semínka se zaměřují na cílovou jehlovou terapii bez použití jehel. Akupunkturista přikládá drobné kovové kuličky nebo semínka na akupresurní ohniska na uších. Jsou spojeny s lepkavou gázou, která je udrží na místě.
- Gua sha může být druh masáže s pomocí nástrojů, který zlepšuje krevní oběh a posiluje hojení. Odborníci používají zařízení s hladkými hranami, jako je porcelánová lžička, ke stírání nebo tření částí těla, kde je zánět.
- Moxování je zahřívání sušené, rozemleté byliny pelyňku na jehlách nebo podél určitých ohnisek na kůži, aby se rozšířil proud energie.
2. Baňkování
Čínské přísloví poučuje: Kde je stagnace, tam bude trápení. Vyžeňte stagnaci a vyženete bolest. V případě, že se vám podaří stagnaci odstranit, můžete se obrátit proti bolesti. Baňkování je určeno k vyhánění bloků nebo stagnace v proudu vaší čchi. Malé kalíšky (obvykle vyrobené z plastu nebo skla) působí sáním na kůži, čímž se pod jejím povrchem otevírají drobné krevní cévy. Vaše tělo doplní krev do baňkových oblastí, aby podnítilo opravnou reakci. Podle TCM to má vliv na odblokování čchi a obnovení proudu životní energie v celém těle.
Baňkování je známé zejména u závodníků a dalších osob, které hledají pomoc při problémech, jako jsou:
- Artritida
- Bolesti zad, krku, kolen a ramen
- Dýchací potíže, jako je astma
- Gastrointestinální poruchy
- Bolesti hlavy a migrény
- Vysoký krevní tlak
3. Čínská domácí léčiva
Bylinná léčba je zastaralá konvence využívání různých čínských bylin, aby se posunul kupředu blahobyt. V závislosti na vašich konkrétních potřebách v oblasti zdraví připravují vyškolení bylinkáři vlastní domácí směsi, které mají podobu kapslí, tekutých tinktur nebo receptur. O bezpečnosti těchto bylin probíhá rozsáhlý a postupující výzkum. Čínské bylinkářství je staré jako zaznamenaná historie, ale stejně nové studie jako nejpřednější současný výzkum a logické zkoumání o nich.
Čínské byliny se běžně využívají k:
- Alergie
- Autoimunitní poruchy
- Vedlejší účinky léčby rakoviny
- Problémy s trávením
- Neplodnost
- Regulace imunitního rámce
- Menopauza
- Menstruační bolesti nebo bolesti při endometrióze
4. Čchi-kung
Čchi-kung, což v překladu znamená práce s čchi, může být zdokonalení mysli a těla, které využívá základní pozice a dechové vzory k předvídání a snížení stagnující nebo zablokované čchi. Čchi-kung (srovnatelný s tchaj-ťi) může pomocí pohybu, rozjímání a rytmického dýchání pomoci:
- Snížit depresi
- Zmírnit stres
- Snížit neustálou únavu
- Zlepšit vaši bezpečnou reakci
- Zlepšit pohodu u osob s rakovinou
5. Tchaj-ťi
Tchaj-ťi, někdy označované jako meditace v pohybu, může být cvičením založeným na bojovém umění, které se skládá z mírného pohybu a hluboké dýchací metody. Je vhodné pro osoby všech věkových kategorií a úrovní wellness. Ve východním a dálnovýchodním myšlení panuje představa, že tělo bylo vytyčeno nebem pro pohyb. Tehdy bylo tělo často fyzicky v nejlepší kondici, co se týče kvality, vytrvalosti a ideální přizpůsobivosti a pohyblivosti. Rozdílné východní uvažování říká, že mysl byla nebem určena pro klid.
To je tehdy, když jsme v hloubi duše v nejlepší kondici, máme paměť nabitou zkušenostmi, rozvahy, soustředění, rozhodování a duševní činnosti. Navenek se pohybujeme, ale v hloubi duše jsme v klidu — to je typicky jin/jangový dokonalý způsob prožívání upravené lidské přítomnosti, o který bychom se měli všichni pokoušet. Mírný a záměrný rozvoj tchaj-ťi je určen k povzbuzení a úpravě vaší čchi, což vám přináší jak fyzické, tak duševní výhody.
Zdá se, že tchaj-ťi může:
- Zklidnit bolesti při fibromyalgii
- Snížit depresi
- Zlepšit paměť a schopnosti uvažování
Co říká věda
Moderní věda se nezdá být směrodatným důkazem o čchi nebo meridiánech, kterými údajně proudí, ale věhlas konvenční čínské medicíny zůstává po celá staletí stabilní, protože se v jejím rámci dosahuje pokroku v oblasti zdraví a wellness, který se využívá v blízkosti běžných terapeutických postupů. Moderní medicína září, pokud jde o provádění pohotovostní mediace a léčbu nemoci, měli bychom být vděční za pohotovostní oddělení, pracovní místnosti, popáleninové jednotky, ordinace péče o zraněné, život zachraňující léky a podobně.
TCM však může být výhodným doplňkem současných léčiv, předepisovaným terapeutickými odborníky, kteří si váží jejího důrazu na zlepšení pohody, přizpůsobení a wellness. Je důležité, aby pacienti věděli, že mohou využívat jehličkovou terapii a další konvenční čínské farmaceutické postupy v blízkosti standardní současné medicíny.
Odpovědi