Jak vypadá správné intuitivní stravování? A jaké zásady přitom dodržovat?

Pokud jste někdy slyšeli o intuitivním stravování, možná si myslíte, že je to další reklama na hubnutí. Ale to byste byli mimo mísu. Ve světě plném bláznivých diet nabízí tato metodika stravování něco zcela odlišného.

Dnes bychom vám tedy chtěli objasnit, co je intuitivní stravování, co pro vás může udělat a jak začít jeho metody zapracovávat do svého života.

Začneme pojmem intuitivní stravování

Intuitivní stravování je opakem diety. Místo toho, abyste se řídili pravidly a omezovali se v tom, co jíte, věřte svým vnitřním podnětům k hladu, plnosti a sytosti, které vám pomáhají vybrat, co a kolik toho sníte. Žádná výživa není vyloučena!

Intuitivní stravování zkoumá více než 125 studií. Průzkum 97 z nich zjistil, že souvisí s Pozitivním obrazem těla a sebeúctou. Nižší mírou neuspořádaného stravování. Intuitivní stravování lze definovat i jako smíření se s jídlem. Je to učení se, jak se naladit na své tělo a jak ctít svůj hlad a sytost.

Zásady pro ovlivnění vnitřního jedlíka

Intuitivní stravování vás vyzývá, abyste se odnaučili negativnímu uvažování o výživě a stravování, které vám vaši poradci o výživě vštěpují. Všichni máme v sobě vnitřního jedlíka, kterého lze jistým směrem uspokojit, aniž byste přibrali. Když jíte méně, řídíte se pravidly, když jíte přirozeně, naladíte se na své signály hladu. Pokud jste museli dlouhou dobu využívat kalorie a brodit se pravidly stravování, může být náročné zapamatovat si, že máte rozpoznat a důvěřovat svým signálům hladu. Nehledě nato, že jste pod tlakem a stres zase způsobuje přibírání – je to zacyklené, že?

Místo rychlého přechodu na tuto metodu si raději zkuste třeba sedmidenní nebo desetidenní výzvu. Každý den se soustřeďte na jednu z následujících zásad. A snažte ji vnímat co nejvíce.

Jednou pro vždy se rozlučte s počítáním kalorií

Už jste někdy zaznamenali všechny zprávy, které dostáváte ohledně výživy a menšího množství jídla? Ze sociálních médií, rádií, a dokonce i z chatu mezi společníky, slyšíte samé zprávy o různých dietách. Zahodit myšlení založené na počítání kalorií znamená opustit vše, co souvisí s dietami. Tato technika sice může být pro někoho úspěšná, ale pro hromady lidí je velice destruktivní.

Když půjdete po ulici, pojedete autem nebo budete doma koukat na reklamy, všímejte si (klidně i zapisujte do notesu) kolikrát jste slyšeli o reklamě na hubnutí a na počítání kalorií. Hned uvidíte, jak často nás dnešní konzumační doba ovlivňuje.

Nepřehlížejte svůj hlad a začněte se jím řídit

Dlouhodobé počítání kalorií nás vychovává k tomu, abychom nebrali ohled na naše signály hladu. Ale hlad může být biologický proces v těle a vy byste přece nepřehlíželi jiné procesy, že? Nesnažíte se potlačit dýchání, mrkání nebo nutkání na záchod. Hlad není váš nepřítel nebo něco, čemu byste se měli vyhýbat.

Intuitivní stravování je naslouchání vašemu hladu a učení se odpovídat na to, co tělo potřebuje. Klíčem k dodržování této zásady je ptát se sám sebe: „Na co máte hlad? A co vám hlad říká, že prostě potřebujete nebo chcete?“

Musíte se podvolit jídlu, nestyďte se za to, že jíte!

Možná jste už dlouho nejedli chléb, nebo jste nikdy nejedli po 19:00. Tato zásada vás vybízí, abyste tato pravidla začali porušovat a zcela se jich zřekli. Smířit se s jídlem znamená přestat s ním bojovat. To zahrnuje ukončení myšlenek odpírání: „Tohle nemůžu jíst“ nebo „Tohle bych si neměl dávat.“ Buďte k sobě citliví, když se snažíte rozpoznat a zbavit se odsuzujících myšlenek plných viny. To může být radikální krok pro lidi, kteří se vyhýbají určitým pokrmům z pocitu viny nebo hanby.

Znáte pojem potravinová policie? Jste to vy!

Už jste si někdy na oslavě dali kousek dortu a pak jste si vyčítali, jak jste byli „nenažraní“? Pokud ano, dobře znáte výživovou policii. Hlas ve vaší hlavě kritizuje a posuzuje vše, co jíte. Tato zásada výživy není jako zákon, ale mohou ve vás vyvolávat hrozné pocity. Jídlo není dobré ani špatné!

Zkuste rozlišit, odkud se ozývá „hlas“. Někdy je to žaludek a hlava, jindy zase blízká osoba, která vás osočuje zato, jak vypadáte. Jakmile tato pravidla rozpoznáte, začnete je ničit. Musíte se ptát: „Proč si vytváříte tato pravidla pro výživu?“ A klidně si to řekněte i kriticky: „Jsou tato pravidla pro vás vstřícná, nebo ne?“

Najděte uspokojení v jezení, ale s mírou

Jíte to, co cítíte, že byste měli jíst, nebo jíte to, co vás naplní? A zatímco jídlo může být organickou nutností, vybírejte si jídlo tak, aby vám přinesla trochu blaženosti.

Jídlo by mělo být příjemným zážitkem. To zahrnuje i ochutnávání příjemných potravin. Pokud jíte něco, co vás nenaplňuje, je to pravděpodobně známka toho, že nejíte to, co je pro vás v danou chvíli vhodné. Když začínáte večeřet nebo když jíte, zeptejte se sami sebe: „Je to jídlo, které potřebuji? Cítím se po něm spokojeně? Existuje něco, co by mě mohlo uspokojit lépe?“

Snažte se vycítit hladinu plnosti

Pokud se páté pravidlo týká duševního uspokojení, šesté pravidlo se týká fyzického uspokojení. Vaše tělo vám samo dává signály, že je hladové a plné. Kontrolujte své tělo, abyste se naladili na signály plnosti a na to, zda se cítíte fyzicky spokojeni. Pomocí stupnice od 1 do 10 se zeptejte sami sebe, jak byste ohodnotili úroveň svého hladu. Jednička je velký hlad a desítka je přecpání.

Zde je mantra, kterou si zapamatujte: Výživa neřeší pocity. Pravidelně však jíme, protože se nudíme, jsme pod tlakem, na pokraji sil nebo je nám smutno – jinými slovy nás ovlivňují naše pocity. Tato zásada spočívá v tom, že místo jídla najdete lepší způsoby, jak se zabavit.

Nezapomeňte na to nejdůležitější! Mějte rádi každý centimetr svého těla

Zatímco jíst méně a cvičit hrají obrovskou roli v rámci velikosti a tvaru vašeho těla, pak vaše geny mohou být tou příčinou proč vypadáte tak, jak vypadáte. Každý člověk je jiný a náš dědičný plán nás intenzivně ovlivňuje. Nemůžeme hubnout do těla, které pro nás není stvořené. Intuitivní stravování uznává a respektuje odhady rozdílů a myšlenku, že všechna těla jsou hodna oslavy.

V případě, že se vám inspirace tělem zdá příliš přitažená za vlasy, pracujte na nedostatku předsudků k tělu. Kvůli kultuře hubnutí může být pro lidi problematické skočit přímo do zbožňování svého těla. Místo toho může být jednodušší začít s tolerováním svého těla, toho co pro vás dělá, jak vás mění.

Může vám přirozené stravování pomoci zhubnout? Pokud hledáte přírodní stravování pro hubnutí, nebude se vám tato odpověď zpočátku líbit. Cílem přirozeného stravování není hubnutí. Někteří jedinci podle ní skutečně zhubnou, protože jsou schopni zastavit špatné chování, jako je přejídání. Intuitivní stravování takové záruky neposkytuje. Co však zaručuje, může být lepší vztah k vašemu tělu a k výživě, což opravdu zní o něco prospěšněji a radostněji, že?

Související články

Odpovědi