Spánek versus hubnutí: Jak se prospat k ideální postavě?

Dlouho se věřilo, že nejdůležitější podmínkou pro hubnutí je častá fyzická aktivita. Později se ale díky novým poznatkům v kulturistice a výživovém poradenství přišlo na to, že strava s vyváženým příjmem makroživin a kalorický deficit jsou úhlavními nepříteli tělesného tuku (odborníci tvrdí, že správně nastavený jídelníček tvoří až neuvěřitelných 70 % úspěchu). Jak je ale možné, že i když chodíte několikrát týdně do posilovny a pečlivě si počítáte kalorie v každém pokrmu, váha ne a ne spolupracovat a v zrcadle ani na krejčovském metru není vidět žádný rozdíl? Důvodů může být hned několik, tím nejčastějším však bývá nekvalitní spánek a s ním spojený chronický stres.

Zdravý spánek = dobrá psychika = pozitivní mindset

Nyní si pojďme narovnat povědomí o tom, co se skrývá pod pojmem “kvalitní spánek”. To, že spíte 7-8 doporučených hodin denně, rozhodně není zárukou úspěchu. Biorytmus každého z nás je individuální a zatímco některým lidem v pohodě stačí 5-6 hodin, jiní jsou bez dvojnásobně dlouhého odpočinku přes den zcela nepoužitelní. Níže pro vás máme několik tipů na to, jak zlepšit spánkovou hygienu. Pro lepší porozumění problematice a doživotnímu zlepšení spánkového režimu doporučujeme přečíst světový bestseller Proč spíme: Odhalte sílu spánku a snění od vědce a profesora neurovědy Matthew Walkera. Není tajemstvím, že hybatelem hubnutí je hlavně srovnaná psychika. A zdravý spánek je pro zdravou mysl a pro dostatek energie čelit novým výzvám naprosto klíčový!

5 jednoduchých praktik pro rapidní zlepšení spánku

  • Minimálně půl hodiny před usnutím se nedívejte do monitoru počítače, na display telefonu, ani na televizi. Modré světlo, které tato zařízení vyzařují, narušuje tvorbu melatoninu, tedy hormonu spánku, jehož optimální množství v těle je pro kvalitní odpočinek naprosto klíčové.
  • Meditace před spaním rozhodně pomáhá, pokud se na ni ale necítíte, zkuste do přípravy na spánek zařadit alespoň dechové cvičení. Stačí tři minuty pravidelných nádecho-výdechových intervalů! Dechová cvičení poskytují různé aplikace na telefonech propojené s chytrými hodinkami, např. Huawei Health. Nebo zkuste videa na YouTube.
  • Nechte svůj žaludek usínat s vámi. Co tím myslíme? Poslední jídlo pozřete max. hodinu před uložením ke spánku. V opačném případě svůj žaludek přes noc vystavujete dalším trávicím procesům. Místo toho, aby tělo regenerovalo, maká přesčasy. Správně by měl ale po celém dni zprocesovávání vašeho jídelníčku odpočívat jako vy.
  • Dbejte na udržování ideální teploty v místnosti, kde spíte. Odborníci se dlouhodobě neshodnou na konkrétním čísle (nejčastěji se udává jako optimální teplota 18°C), každopádně teplota v ložnici by v zimě ani v létě neměla překračovat 20°C.
  • Velký podíl na kvalitě spánku má světlo v místnosti. Je nám jasné, že si přes noc v ložnici asi nesvítíte, máte ale v ložnici opravdovou tmu? Svítí vám skrze okno na postel měsíc? Bydlíte v centru města a usínáte za doprovodu pouličních světel? To je špatně. V ložnici by měla přes noc vládnout téměř dokonalá tma. Opět se jedná o spojitost s melatoninem, ten je tak trochu “světloplachý”. Nejlépe jeho tvorbu podpoříte spánkem v temném prostředí. Řešením na výše uvedené situace jsou zatemňovací závěsy, tedy závěsy z hustých tkanin, které nepropouští žádné světlo.

 

Jaký význam přisuzujete spánku v kontextu celodenního režimu? A dodržujete některé z výše uvedených tipů? Zkuste do své spací rutiny zařadit alespoň jeden již dnes večer a vězte, že se kvalita vašeho odpočinku rapidně zlepší. Kvalitní spánek je také predikcí dlouhověkosti, jeho odpírání na úkor práce či sledování televize může mít z dlouhodobého hlediska za následek mnohé vážné zdravotní komplikace. Prospěte se ke zdraví, vaše tělo vám za to bude vděčné! Odteď by vaše pyramida hodnot na cestě ke zdraví a pěknému tělu měla obsahovat vyvážený jídelníček, pravidelné silové cvičení a dostatečné množství spánku. O hodnotě číslo 4 si řekneme v dalším článku.

Související články

Odpovědi