Tuky, co o nich potřebujete vědět
Tuky (lipidy) představují pro náš organizmus především zásobní zdroj energie. Dodávají tělu více než dvojnásobek kalorií oproti sacharidům. Zatímco v dobách, kdy lidstvo čelilo dlouhým obdobím hladu a schopnost ukládat tuk byla nezbytná pro přežití, dnes je nám tento fakt spíše na škodu. Jejich zastoupení v potravě je však nezbytné a dle základních doporučení by se mělo pohybovat okolo 30 %.
Nejsou tuky jako tuky!
Pro tělo mohou být zdrojem nenahraditelných látek a zároveň jejich nadbytečný příjem způsobuje nerovnováhu, v důsledku, které vznikají kardiovaskulární onemocnění, nadváha a také obezita, kterou nelze považovat za pouhý estetický problém.
Lipidy umožňují vstřebávání vitamínů v nich rozpustných ( A, D, E, K ). Jsou nepostradatelným palivem pro výkon vytrvalostních sportovců.
Živočišné tuky obsahují nasycené mastné kyseliny a cholesterol, proto bychom měli pečlivě kontrolovat jejich příjem. Oproti tomu nenasycené mastné kyseliny, které jsou rostlinného původu, cholesterol neobsahují a do určité míry napomáhají snižovat jeho hladinu v krvi. To je jedním z důvodů, proč mají tvořit minimálně polovinu z denního příjmu tuků.
Některé z nenasycených mastných kyselin si tělo neumí vytvořit, proto je nazýváme esenciálními (kyselina linolová, linolenová). Napomáhají v boji s chronickým únavovým syndromem, zlepšují stav pleti, jsou základem pro tvorbu prostaglandinů (látky podobné hormonům) zastávajících řadu důležitých funkcí.
Nedostatek esenciálních mastných kyselin se projevuje suchou kůží, lámavostí vlasů, rovněž nás nutí zvýšit příjem tekutin a může se podílet na rozvoji srdečních onemocnění.
Přírodními zdroji jsou vlašské ořechy, slunečnicová semena, rybí maso a rostlinné oleje lisované za studena, nerafinované.
Odpovědi