Makroživiny v kostce Část třetí: Sacharidy

 

Pokud chcete trvale zhubnout, bez porozumění stravě a tomu, co konzumace jednotlivých potravin přináší nebo naopak “bere” našemu tělu, se to neobejde. Jakmile ale porozumíte základům, obejdete se bez služeb výživového poradce, drahých jídelníčků a nesmyslných doplňků stravy, které falešně slibují rychlé výsledky. Máme pro vás třetí část mini seriálu o makroživinách a v nynější se pověnujeme sacharidům neboli karbohydrátům.

“Zlé” sacharidy?

Určitě jste už někdy slyšeli o low-carb dietě (= stravovací režim, v němž je výrazně omezen příjem sacharidů v jakékoliv formě), která přináší úžasné výsledky a rychlý úbytek kil. Asi vás zklameme, ale sacharidy nejsou viníkem kulatého bříška a širokých boků, jde o celkový kalorický příjem ze všech konzumovaných potravin. Pakliže jste zvyklí jíst cokoliv a v libovolném množství každý den, logicky vám pomůže zhubnout jakékoliv omezení jedné ze 3 významných makroživin. Vynecháte-li z jídelníčku cokoli, co obsahuje sacharidy, svůj výběr pravděpodobně velmi zúžíte a aniž byste si to uvědomovali, za den sníte výrazně menší množství potravin než před dietou. Proto se může na chvíli dostavit kýžený výsledek v podobě úbytku na váze, rozhodně se ale nejedná o trvale udržitelnou metodu hubnutí. A vyřazením sacharidů své tělo ochudíte o velice potřebné živiny, které jen bílkovinná a tučná strava plně nenahradí. Sacharidy nejsou naším nepřítelem, v adekvátním denním množství si je dopřávat nejenže můžeme, ale dokonce i musíme.

 

Benefity sacharidů

Sacharidy lze rozdělit na tři základní druhy, a sice: cukry, komplexní sacharidy a vlákninu. Správně asi hádáte, že právě cukry by se v našem jídelníčku měly z těchto položek objevovat nejméně. Hlavní funkcí sacharidů je dodávat do těla energii. Vlákina zase významně přispív ke zdraví našeho trávicího traktu a za její konzumaci v optimální míře vám střeva jistě poděkují. Dobře vám také sacharidy poslouží v době po tréninku, díky nim doplníte hladinu glykogenu v těle spotřebovanou během fyzické aktivity.

 

Zdroje bohaté na sacharidy

Jako první vás jistě coby zdroj sacharidů napadnou druhy ovoce a sladkosti. Tyto potraviny samosebou vysoký obsach sacharidů ve složení mají, ale jedná se většinou o nežádoucí cukry, proto je dobré množství cukrovinek i ovoce omezit na rozumnou míru. I když jsou jablka plná vitamínů a zdravých látek, konzumace pěti kousků za den vám žádný benefit nepřinese. Pokud si v ovoci libujete, pak se zaměřte na lesní plody, které jsou do redukčních jídelníčků velice vhodné. Co se týče dalších zdrojů sacharidů, které by na vašem talíři neměly naopak chybět denodenně, zde pro vás máme přehledný výčet:

 

 

Brambory 20 g na 100 g potraviny
Batáty 20 g na 100 g potraviny
Bulgur 19 g na 100 g potraviny
Žitný chléb 48 g na 100 g potraviny
Jáhly 24 g na 100 g potraviny
Kroupy 25 g na 100 g potraviny
Kuskus 25 g na 100 g potraviny
Celozrnná pšeničná mouka 71 g na 100 g potraviny
Ovesné vločky 68 g na 100 g potraviny
Pohanka 20 g na 100 g potraviny
Quinoa 21 g na 100 g potraviny
Rýže 28 g na 100 g potraviny

Kolik sacharidů je tak akorát?

A abychom vám dokázali, že sacharidy k životu nedílně patří, prozradíme vám, že vaše strava by z celkového denního příjmu, tedy z celkových 100 %, měla obsahovat celých 40 % sacharidů! Příště se tedy rýži ani bramborám nevyhýbejte, ale pusťe se do nich s chutí. Ideálně spolu s pořádnou porcí zeleniny bohaté na vlákninu a kusem kvalitního masa. Chybí vám inspirace na ty správné a chutné pokrmy? Doporučujeme fit kuchařky ze série Jíme zdravě, kde jsou pro jednodušší orientaci u každého receptu rozepsané i obsahy

Související články

Odpovědi