Co musíte vědět o kofeinu

Milióny lidí pijí kávu pro obsah kofeinu, jenž stimuluje náš organismus. Kromě kávy se kofein vyskytuje také v čaji, nealkoholických nápojích a čokoládě. Nás zajímá hlavně proto, že umožňuje podávat delší a intenzivnější výkony při sportovní aktivitě.

 

Kofein ovlivňuje náš centrální nervový systém – přispívá k jasnějšímu myšlení a lepší soustředěnosti, dále zvyšuje krevní tlak, zrychluje puls, ale také pomáhá při využití tuků a uvolňuje je do krevního řečiště.

 

Ovšem tyto reakce jsou zaznamenány v případě, že si naše tělo doposud nevytvořilo návyk na jeho stimulační efekt. Účinek kofeinu se v těle projeví již za 45 až 55 minut po jeho požití. Jedinci, kteří nejsou navyklí na kofein, tak mají možnost zlepšit svůj sportovní výkon.

 

Kofeinové přípravky se doporučují užívat u vytrvalostních sportů. S jejich pomocí se např. při posilování lépe uvolňují tuky a sval je využije jako zdroj energie. Odezva je ovšem individuální, ne u každého může dojít k pozitivním změnám. Je třeba upozornit na to, že vyšší dávky kofeinu mohou způsobit opak, tj. nevolnost či svalový třes.

 

Množství kofeinu by nemělo překročit 3mg na jeden kg tělesné hmotnosti jedince denně. Zde platí známe pravidlo, že všeho moc škodí. Je rovněž důležité zvážit vedlejší účinky působení kofeinu na lidský organismus. Kofein je slabé diuretikum (odvodňuje), neboť podporuje vylučování soli, a tím i vody, a může způsobit dehydrataci při náročném sportovním výkonu. Pro tuto vlastnost zase bývá využíván v rýsovacím programu kulturistů.

 

Pokud se rozhodujete mezi kofeinovými doplňky, kvalitním zdrojem jsou guarana a zelený čaj, protože obsahují i další energetické látky, a zelený čaj také antioxidanty, které v našem těle odstraňují volné radikály.

Související články

Odpovědi