Jak přirozeně snížit hladinu cukru v krvi

Hladinu cukru v krvi ovlivňuje řada faktorů. Některé z nich nemůžete ovlivnit, například některé zdravotní potíže mohou způsobit vysokou hladinu cukru v krvi. Jiné mohou mít dědičné sklony k tvorbě vysoké hladiny cukru v krvi.

V některých případech však mohou hrát roli v hladině cukru v krvi i vaše každodenní sklony k dobrému pocitu. U několika jedinců může mít vliv dohled nad stravou, úrovní pohybu a hmotností. Ale, které změny ve způsobu života mohou nabídnout pomoc při snižování hladiny cukru v krvi bez léků? A kdy se budete muset obrátit na svého poskytovatele zdravotní péče, aby vám nabídl pomoc?

Jděte na vše zcela přirozeně

Lidé žijící s některými chorobami, jako je například cukrovka, nemohou snížit hladinu cukru v krvi přirozenou cestou. Při cukrovce 1. typu vaše slinivka nevytváří hormon, který ovlivňuje hladinu cukru v krvi. Po analýze byste potřebovali infuze nebo léčbu pomocí pumpy po zbytek života, abyste zůstali naživu. Pokud však máte cukrovku 2. typu nebo prediabetes, což znamená, že vám hrozí vznik cukrovky 2. typu, budete se moci pokusit snížit hladinu cukru v krvi běžnými metodami.

Vyhýbejte se sladkým nápojům

Občerstvení slazené cukrem je jednosměrnou jízdenkou k vysoké hladině cukru v krvi. Jejich vyřazení nebo menší konzumace může snížit hladinu cukru v krvi a má vliv na snížení hmotnosti a udržení kondice. Džus si nechte až poté, co budete muset léčit příliš nízkou hladinu krevního cukru.

A co ostatní sacharidy

Ačkoli je nám vštěpováno, že sacharidy nejsou „špatné“, ovlivňují hladinu cukru v krvi. Naše hladina cukru v krvi odráží příjem sacharidů. Konzumace velkého množství sacharidů zvyšuje hladinu cukru. Proto je klíčová důslednost. Doporučuje jíst při každém jídle pouze malé množství sacharidů. Vzhledem k tomu, co jíte, budete také muset snížit celkový příjem sacharidů, které sníte během celého dne. Zpracované sacharidy se běžně nevyskytují, a proto jsou neustále v obchodech se základními potřebami.

Mezi příklady mnohem lepší volby sacharidů patří:

  • Fazole a čočka
  • Bobule a ovoce
  • Řecký jogurt
  • Sladké brambory
  • Celozrnné obiloviny

Jste na pochybách, kde začít? Pak navrhuji, abyste se přihlásili k dietologovi, který vás nasměruje. Potřeby každého člověka jsou odlišné. Kromě dohledu nad vysokou hladinou cukru v krvi můžete mít i další problémy s výživou. Dietolog vám může pomoci individualizovat stravovací režim, provést změny a stanovit rozumné cíle.

Nezapomínejte na vyváženost pokrmů

Vaše sacharidy jezte s dalšími potravinami, jako je zelenina a bílkoviny. Tyto potraviny nezvýší hladinu cukru tak vysoko jako spousta jiných sacharidů. Hýbejte se, protože čím méně pohybu máte, tím vyšší bývá hladina cukru v krvi. Cvičení je navíc jednou z hlavních věcí, které uděláte pro svou celkovou pohodu, temperament a rychlost metabolismu. Je životně důležité být dynamický, ale to může být nejisté v závislosti na vašem způsobu života nebo zdravotních potížích, které máte.

Začněte s krátkým programem pro kardio, jako je rychlá chůze, se sprintem a odporem a silovým tréninkem. Pokud začínáte s novým cvičebním plánem, promluvte si o tom se svým lékařem nebo trenérem, abyste si vytvořili bezpečný plán.

Stres je všude kolem nás, snažte se mít nad ním kontrolu

A protože stres ovlivňuje hladinu cukru v krvi, je důležité objevit způsoby, jak ho zvládnout, například volnočasové aktivity, cvičení nebo konverzační léčbu. A kontrolujte, zda se záměrně nepřikláníte k nástrojům, které naopak ovlivňují hladinu cukru v krvi, jako je přejídání nebo pití alkoholu. Staňte se glukózovým detektivem. Pokud vám byla provedena analýza cukrovky nebo prediabetu, sledování hladiny cukru vám může pomoci řešit problémy, jakmile dojde ke zvýšení hladiny cukru v krvi. Kromě toho vám může osvětlit, jak se vaše hladina cukru v krvi vyvíjí a jaké jsou její příčiny.

Přestaňte také ihned kouřit, protože nikotin zvyšuje hladinu cukru v krvi. Na druhou stranu ovlivňuje, jak vaše tělo reaguje na stres. Kouření způsobuje podráždění, které navíc může zvýšit hladinu cukru v krvi. Je to tzv. dvojí úder.

Jistě existují i přírodní léky, které nemusí být bezpečné

Je opravdu třeba brát zřetel léky, které vám slibují, že poskytnou pomoc na snížení hladiny cukru v krvi. Bohužel, poté, co je odborníci prozkoumali, neexistuje žádný důkaz, že by podporovaly léčbu a že by byly bezpečné! Navíc může být nebezpečné vyžadovat doplňky nebo bylinky, o kterých se říká, že snižují cukr, když užíváte léky pro diabetes.

Co v případě, že domácí léky na snížení hladiny cukru v krvi nefungují? Když se snažíte snížit hladinu cukru v krvi normálně, podívejte se na to z nadhledu. Mluvíte o změně způsobu života, ne o rychlé nápravě. Může trvat několik týdnů nebo měsíců, než uvidíte výsledky!

 

Související články

Odpovědi