Káva s vámi umí udělat divy — Kdy už je to životu nebezpečné

Mnoho lidí si nedokáže představit ráno bez lahodné sklenice kávy. Možná ji také oceníte po obědě, po svačině a možná máte čas ještě na jednu sklenici kávy.

Samozřejmě, že tři hrnky denně nebudou nebezpečné, ale pokud zvýšíte jejich množství, váš trávicí systém může reagovat negativně. To je samozřejmě jedna věc. Druhá je časové rozpětí pití kávy, protože konzumace tohoto hnědého nápoje v době mimo správnou dobu, může být pro tělo destruktivní.

Kdy kávu rozhodně nekonzumovat

Upozorňujeme, že pití kávy na lačno zvyšuje riziko střevních potíží. Pití kávy během dopoledne na prázdný žaludek, způsobuje poškození střevní sliznice žaludku, vyšší pravděpodobnost pro vznik pálení žáhy a překyselení. Navzdory tomu, že kofein dodává tělu energii, také stimuluje svaly ve střevech, a proto byste po kávě nejraději šli na záchod. Pokud si všimnete žaludečních potíží, běhání, nadýmání nebo zácpy po požití kávy, nebo v případě, že se vás zácpa týká delší dobu, navštivte lékaře. V případě, že vynecháte kávu během dopoledne a vaše příznaky postupují, sledujte bedlivě svůj stav.

Mělo by být také známo, že kofein reaguje nečekaným způsobem u kuřáků. Vstřebají ho mnohem rychleji než nekuřáci, a proto si musí pravidelněji dopřávat sklenici kávy. Opatrní by měli být i lidé s onemocněním srdce nebo s vysokým krevním tlakem.

Pozor na jiné zdroje kofeinu

Doporučujeme nepít kávu ani jiné věci, které obsahují kofein, pokud trpíte IBS — poruchou střev (syndrom dráždivého tračníku). Mezi tyto látky navíc patří i černý a zelený čaj, coca- cola, čokoláda a další. Posilující účinky této látky mohou příznaky zhoršovat. Na druhou stranu, každé tělo je jiné a každému vyhovuje něco jiného. Vzhledem k tomu, že káva je nejbohatším zdrojem kofeinu, lidem s dříve zmíněnými problémy nemusí dělat potíže. I když zelený čaj, kde je kofeinu mnohem méně, nemusí jedincům vadit — záleží na jednotlivci.

A pokud trpíte poruchou spánku, dejte si kávu pár hodin před spaním. Mnoho lidí uvádí, že mohou vypít poslední kávu v 17:00 s tím, že jdou spát ve 22:00. Mnoho dalších lidí uvádí, že mají nepříjemnosti s odpočinkem, které se ještě zhoršují v případě, že si dají večerní kávu po 15:00 hodině. Je třeba mít na paměti, že každý organismus je různý a každé tělo reaguje na kofein nečekaným způsobem. Jak káva ovlivňuje vaše tělo?

Související články

Odpovědi