Proč zařadit ryby do svého jídelníčku

Zařaďte do jídelníčku více ryb a prodlužte život vašemu srdci i sobě. Vědecké studie prokazují, že lidé pravidelně konzumující ryby vykazují daleko nižší výskyt srdečních příhod a kardiovaskulárních onemocnění.

 

Ryby obsahují zdravé tuky. Nazývají se omega-3 mastné kyseliny a našemu tělu prospívají tím, že blokují mnoho škodlivých biochemických reakcí vedoucích ke srážení krve a k nepravidelnému srdečnímu rytmu. Ryby působí také preventivně proti kardiovaskulárním (srdečně-cévním) onemocněním, proti vysokému krevnímu tlaku, rakovině, astmatu a jiným nemocem.

 

Doporučuje se konzumovat 250 g ryb týdně, nikoli však smažených, ale připravených nízkotučným způsobem. Oblíbené jsou rybí konzervy nebo ryby zabalené ve fólii pro jejich snadnou přípravu. Pozor ale na nadměrnou konzumaci ryb pro obsah nebezpečné rtuti, která se v rybím mase vyskytuje kvůli průmyslovému znečištění oceánů. Vysoký obsah rtuti v našem těle způsobuje neurologické a kardiovaskulární problémy a může poškodit vyvíjející se mozek u dětí. Lepší je konzumovat malé ryby, žijící krátce, v jejichž tkáních se během života nenahromadí tolik rtuti.

 

Nejvíce omega-3 mastných kyselin obsahují losos a sardinky, následně pstruh, tuňák, treska a krevety. Kromě ryb obsahuje malé množství zdravých tuků i vejce. Omega-3 mastné kyseliny můžeme čerpat i z rostlinných zdrojů. Najdeme je v oleji ze lněných semínek, olivovém oleji, řepkovém oleji, tofu, obsahují je také vlašské a sójové ořechy.

Související články

Odpovědi