5 sladidel různých kvalit, která v životě sníte

Pojďme se tomu postavit čelem. Sladidla nejsou pro vaše zdraví nijak užitečná. Posilují vaši chuť na sladké, posilují chuť na slané a přibývají kila, zatímco vás navíc vystavují riziku korpulence, cukrovky 2. typu, srdečních onemocnění a tučných jater. Všichni jsme ale lidé a odříct si všechna sladidla hned od zítra není reálné. Proto jsme se pokusili sestavit žebříček nejvhodnějších a mimořádně špatných sladidel, abychom vám pomohli vybrat, které z nich je pro vás nejlepší a jak se (dlouhodobě) zbavit svého zlozvyku.

1. Čerstvé nebo zamražené ovoce

Na prvním místě ve způsobu slazení výživy a nápojů je použití čerstvé nebo zamrzlé ovoce. Ovoce neobsahuje žádné kalorie, což z něj dělá ideální sladidlo. Zkuste osladit ovesné vločky přimícháním banánu nebo jablečného pyré, přidáním bobulí do obyčejného řeckého jogurtu a oslazením koktejlů zamraženým ovocem. Další alternativou je přidání běžných dochucovadel, jako je vanilkový nebo mandlový extrakt, kakaový prášek a příchutě jako skořice a hřebíček. Když omezíte cukry a sladidla, začnete si užívat charakteristickou sladkost čerstvého ovoce. A vaše touhy po cukru zmizí!

2. Náhrady cukru

Stévie — v balíčcích, kapkách nebo v rostlinné formě — by mohla být oblíbenou dietou. Nejen že neobsahuje žádné kalorie, ale sladidla na bázi stévie jsou bylinná, na rozdíl do umělých. Stévie smíchaná s cukrovým likérem zvaným erythritol (Truvia®) funguje dobře i v nízkosacharidovém upečeném pečivu. Pro rychlou a jednoduchou sladkou pochoutku doporučujeme smíchat 1 čajovou lžičku sladidla s obyčejným řeckým jogurtem a arašídovým máslem.

Pokud máte prediabetes nebo cukrovku, jsou umělá sladidla a stévie ideální náhražkou cukru. Umělá sladidla nezvýší okamžitě hladinu cukru v krvi jako pravý cukr. Náhražky cukru mohou způsobit, že se vám bude stýskat po dalších sladkých potravinách. Výzkumy spojují umělá sladidla, která jsou považována za bezpečná a jsou v rovnováze s další možností glukózové intolerance, což je předchůdce prediabetu a cukrovky. Umělá sladidla mohou souviset se změnami střevních mikroskopických organismů a vést k rozšíření tukové kapacity, což nikdo nepotřebuje.

3. Přírodní produkt — surový med, javorový sirup, agávový med, surový cukr

Skvělou zprávou je, že běžná sladidla poskytují řadu dalších doplňků než stolní cukr. Hrozná zpráva? Všechny jsou stále jinou formou cukru a mají vysoký obsah kalorií, takže nevyužívejte více než 1 až 2 čajové lžičky denně. Med a javorový sirup obsahují látky zabraňující rakovině a mají prebiotické oligosacharidy, které nabízejí pomoc při posilování střevní flóry. Med obsahuje vitaminy E a C a minerální látky. Med by se neměl podávat novorozencům, protože může obsahovat spory mikroskopických organismů botulismu, což představuje skutečné nebezpečí pro zdraví kojenců.

Při návštěvě obchodu se základními potřebami čtěte všechny štítky výživy pro skryté přípravky, protože komerční značky javorového sirupu pravidelně obsahují kukuřičný sirup s vysokým obsahem fruktózy. Strava s vysokým obsahem fruktózy je spojována s dlouhodobými metabolickými komplikacemi, jako je rezistence inzulínu, hromadění tuku v břiše a vysoká hladina triglyceridů. V případě pochybností se držte zásadně čistého javorového sirupu.

Agávový med obsahuje méně doplňků než surový med nebo bezlepkový javorový sirup. Neměl by se podávat novorozencům, protože není pasterizovaný. Agávový med má stejný počet sacharidů a kalorií jako stolní cukr, ale z malého množství získáte opravdu hodně chuti. Vzhledem k tomu, že agávový med obsahuje nepatrně nižší glykemický index, ale stále obsahuje cukr, stále vám zvýší hladinu cukru v krvi. Sečteno a podtrženo, pokud jde o váš pas, váhu a cukry v krvi, všechna běžná sladidla se nesou jako cukr!

4. Rafinovaný cukr

Stolní cukr je zánětlivý, kalorický, nenabízí žádné dietní výhody a je šokující, že je do nynějška obsažen v mnoha vašich oblíbených potravinách. Většina ochucených müsli tyčinek, jogurtů a cereálií obsahuje kolem 12 gramů (1 polévková lžíce) cukru v jedné porci. Mnoho sladkých nápojů obsahuje přibližně 40 gramů cukru v jedné porci. Dokonce i vaše oblíbené zamražené sladkosti a hotové výrobky mohou obsahovat spoustu cukru. Doporučujeme omezit obsažený cukr pro ženy a děti starší dvou let na 25 gramů cukru denně (6 čajových lžiček, tedy téměř 100 kalorií). Mužům předepisujeme omezení obsahu cukru na 36 gramů denně (9 čajových lžiček, tedy téměř 150 kalorií).

Běžně člověk sní denně téměř 77 gramů, což je téměř třikrát více než se doporučuje pro ženy. To je totožné s téměř 230 kaloriemi denně, což zřejmě zahrnuje až 23 kilogramů tělesného tuku za rok. Typicky skutečný podporovatel naší epidemie váhy. Jídlo není to, kam se cukr ukládá. Občerstvení je hlavním zdrojem cukru, který tvoří asi polovinu veškerého cukru, který zkonzumujeme. Omezení cukrem slazených nápojů je klíčové pro snížení rizika korpulence, která může být příčinou nejméně 12 různých druhů rakoviny. Zatím však neexistuje žádný pádný důkaz, že by kalorické nápoje byly příčinou rakoviny u lidí.

5. Žádný cukr — jak se zbavit návyku

Žádný cukr ani jeho náhražka není v přebytku zdravá. To je pravda, ať už je to v sodě, sladkém čaji, nápojích z ovoce, baleních cukru nebo jeho náhražky do kávy či čaje nebo uměle oslazených ochucovadlech do vody. Pijte obyčejnou vodu! Výjimečně pijte neochucený čaj, kávu, bublinkovou vodu nebo vodu s přidaným ovocem.

Jak se můžete zbavit svého zlozvyku?

Používejte odměrku (nejen lžičku, o které si myslíte, že je to čajová lžička, kterou jste prostě vytáhli ze zásuvky z příborníku), abyste zjistili, kolik přidaného cukru denně používáte. Vyzvěte sami sebe — vaše jídlo a občerstvení nemusí být neustále sladké.

  • Zkuste snížit množství sladidla v kávě nebo čaji o 1 čajovou lžičku týdně a začněte ředit šťávy smícháním poloviny běžného množství s vodou, abyste si udrželi trochu sladkosti.
  • V obchodě se základními potravinami si začněte všímat štítků.
  • Velká část cukru v našem jídelníčku se nachází v připravených a slazených polotovarech a pitích.
  • Naším cílem není snížit příjem cukru na nulu, protože to není reálné. Lidé se musí snažit, aby snížili příjem cukru, aby podpořili nízkou váhu a snížili nebezpečí vzniku různých onemocnění, jako je rakovina, cukrovka a srdeční choroby.

Související články

Odpovědi