Ovoce, vše co o něm potřebujete vědět

Ovoce je významným prvkem sportovní výživy. Doplňuje nejen příjem sacharidů, ale obsahuje i vlákninu, draslík a vitamíny (zejména vit. C). Je nezbytnou součástí pro zlepšení zdraví, urychluje regeneraci po cvičení a snižuje riziko různých onemocnění.

 

Denně by se mělo sníst minimálně 350 g ovoce, např. jeden banán a jedno jablko. Nebo vypít 100% ovocnou šťávu z tohoto množství. Jako prevence řady onemocnění se doporučuje konzumovat ještě větší množství.

 

Ovoce je vhodné snídat, neboť obsahuje hodně sacharidů, které potřebujeme pro tvorbu energie. Ráno si můžeme dopřát např. jednu sklenici pravého pomerančového džusu, jeden banán, potom společně s hrstkou cereálií máme vydatnou zdravou snídani a pokryjeme denní potřebu ovoce.

 

Můžeme rovněž konzumovat ovoce ke svačině před tréninkem nebo vypít kvalitní ovocný drink pro urychlení regenerace po cvičení.

 

Jaké druhy ovoce zvolit? Bohaté na vit. C a draslík jsou jednoznačně citrusové plody a jejich šťávy. Čtvrt litru pomerančového džusu zajistí více než denní potřebu vit. C. Vysoký obsah vlákniny a draslíku mají banány, které rádi konzumují sportovci. Draslík chrání před vysokým krevním tlakem a při tréninku ho ztrácíme potem.

 

K hubnutí přispívá čerstvý ananas díky obsahu enzymu bromelainu. Ten pomáhá při štěpení a následně při vstřebávání a využití proteinů. A ostatní druhy ovoce, jako jsou kiwi, jahody, maliny, ostružiny a další plody dokáží vřele zpestřit náš jídelníček a dodat potřebné živiny pro zlepšení našeho zdraví. Výborné je také sušené ovoce bohaté na sacharidy a draslík, které lze zaměnit za energetické tyčinky.

Související články

Odpovědi