Výhody kokosové vody

Výhody kokosové vody

Příště, až budete chtít uhasit žízeň, zvažte, zda si připravit kokosovou vodu. Toto stylové osvěžení je plné přírodních vitamínů a minerálů, které pomáhají při hydrataci, a obvykle se vyskytuje ve smoothies a dalších přípravcích, jako je například porce míchaných zelených dresinků. Ale zatímco několik jedinců přísahá na výhody pití kokosové vody, je to skutečně ta hlavní alternativa, když máte žízeň?

Co je kokosová voda?

Kokosová voda je čirá tekutina, která se nachází uvnitř kokosových ořechů, liší se od kokosového moku, který kombinuje kokosovou vodu s mletým kokosem. Kokosová voda má mírně sladkou oříškovou chuť a obsahuje málo cukru a kalorií. Kromě toho však obsahuje elektrolyty, jako je draslík, sodík a hořčík, které pomáhají doplnit ztracené živiny. To znamená, že je skvělá na pití po cvičení nebo při mírných potížích — navzdory tomu, že nemusí být lepší než voda. V pozdějších studiích se ukázalo, že kokosová voda může pomoci v boji proti vyrážce kůže, přestože nespouští v těle záněty.

Jaké jsou výhody?

Pití kokosové vody může být součástí zdravého stylu, protože nám pomáhá zůstat dlouho hydratovaní, zatímco disponuje nízkou hladinou kalorií a je bez tuků a cholesterolu. Než ale otevřete první láhev kokosové vody, buďte si vědomi toho, jak by to mohlo ovlivnit ty s vysokým krevním tlakem a jak zapůsobí na další nemoci.

Je dobrá při hydrataci

 • Zatímco kokosová voda je srovnatelná se sportovními nápoji, které mohou obsahovat cukry a příchutě, obsahuje méně kalorií a sacharidů. Tyto elektrolyty draslík, sodík a hořčík hrají v nabídce kokosové vody hlavní roli. Díky elektrolytům se ukazuje, že může poskytnout pomoc při hydrataci, zejména v souvislosti s cvičením. My však upozorňujeme, že se většinou využívá kokosová voda obohacená o sodík, což nemusí být zrovna skvělé pro většinu lidí a měli by ji používat ti, kteří cvičí hodinu nebo déle.
 • Při dlouhých cvičeních může být výhodná. V kokosové vodě se však mění elektrolyty. Za každé kilo váhy, které uprostřed cvičení ztratíte, byste měli doplnit tělu asi 0,5 l tekutiny, ať už je to kokosová voda, sportovní nápoj nebo voda. Voda je stále dokonalý způsob hydratace.

Vysoká hladina draslíku

 • Většina lidí nemá dostatek draslíku v jídle. Tento minerál má vliv na vylučování dalšího sodíku z těla prostřednictvím moči. Kokosová voda může skutečně nabídnout pomoc při snížení krevního tlaku.
 • Předběžný průzkum ukazuje, že kokosová voda může snížit krevní tlak u osob s vysokým krevním tlakem. V každém případě, kdy berete na krevní tlak léky, může být nejlepší vyhnout se kokosové vodě, protože se zdá, že by snížila hodnoty příliš. Nejlepší je promluvit si o tom se svým lékařem. Je také předepsáno, abyste nepili kokosovou vodu dva týdny před jakýmkoliv chirurgickým zákrokem, protože to může ovlivnit váš krevní tlak vzhledem k jeho vysoké hladině draslíku.

Málo kalorií

Ostatní ovocné šťávy mohou mít vysoké hladiny obsažených cukrů, kalorií a sacharidů. Kokosová voda má naopak nižší obsah kalorií, takže je skvělou alternativou pro ty, kteří mají rádi sladké nápoje. V 230 ml má přibližně 40 až 60 kalorií — přibližně 1/2 kalorií pomerančového džusu. Pokud oceníte jeho chuť, může být součástí zdravé stravy.

Bez tuku a cholesterolu

Kokosová voda obsahuje 94 % vody a je bez tuku a cholesterolu. Pro rekreační pití je třeba dbát na takovou, která je neslazená a neobsahuje sodík. Doporučujeme kontrolovat datum spotřeby, protože čím více kokosová voda zraje, tím více ztrácí své doplňky a může získat zvláštní chuť.

Prevence ledvinových kamenů

Ve světě má ledvinové kameny alespoň jednou za život 11 % mužů a 6 % žen. Klíčem k tomu, abyste se jim vyhnuli, je zůstat hydratovaný. Pití kokosové vody, jako součást upraveného jídelníčku, může nabídnout pomoc a propláchnout váš systém. V roce 2018 se objevila úvaha, že kokosová voda rozšiřuje eliminaci draslíku, chloridů a citrátů v moči. Existuje mnoho odlišných druhů kamenů. Ale v případě, že vám lékař doporučí, abyste do svého jídelníčku dodali více draslíku, může být kokosová voda prospěšná.

Zdravější kůže

Kokosová voda může navíc pomoci v boji proti kožním onemocněním díky svým antimikrobiálním vlastnostem. Výzkum navíc ukázal, že kokosová voda může poskytnout pomoc antioxidačnímu systému tím, že neutralizuje dopady volných radikálů.

Tipy pro pití kokosové vody

I když existuje mnoho alternativ, když se snažíte najít kokosovou vodu v základních obchodech s potravinami, zde je několik věcí, které je třeba vzít na vědomí, než si ji pořídíte.

 • Přečtěte si štítky
 • Vybírejte takové, které disponují 100 % kokosovou vodou a neobsahují žádné obsažené cukry nebo konzervační látky
 • Pijte ji po cvičení, abyste zvýšili hydrataci
 • Vychutnejte si ji kdykoli během dne
 • Kokosovou vodu si můžete dopřát nalačno nebo s jídlem
 • Smíchejte ji s jinými nápoji
 • Pokud vám kokosová voda nechutná, zkuste ji zředit perlivou vodou nebo ji použijte do koktejlů
 • Buďte opatrní v případě, že máte trvalé onemocnění ledvin nebo užíváte inhibitory, protože tito lidé musí t omezenou spotřebu draslíku
 • Vyhněte se jí v případě, že jste těhotní

 

Související články

Odpovědi