Proč tělo potřebuje organické potraviny

V tomto článku se dozvíte, co jsou to organické potraviny a zda by měly být součástí našeho zdravého jídelníčku.

 

Jak u nás poznáte organické potraviny? Poměrně jednoduše. Nesou totiž označení BIO. Poslední dobou poměrně sexy slovíčko „organický“ znamená, že potravina, obvykle ovoce, zelenina, maso, vejce, mléčné výrobky, či třeba obilí, byly pěstovány, chovány a zpracovávány bez jakýchkoliv chemických hnojiv či insekticidů, herbicidů, růstových hormonů, antibiotik nebo jiných přípravků, které mají za cíl urychlit růst a chránit před nemocemi. Aby organické potraviny vůbec mohly být označeny tímto příznakem, musí splňovat přísné a předem stanovené normy.

 

Lze usoudit, že organické potraviny pro nás budou bezpečnější a výživově hodnotnější. Pokud neobsahují žádné pesticidy a jiné škodlivé látky, měli bychom je upřednostnit, neboť snížením množství škodlivých látek v těle eliminujeme riziko vzniku různých nádorových onemocnění a možného poškození plodu.

 

Výzkum však hovoří o tom, že organické potraviny nejsou ve významné míře nutričně bohatší, jak by se předpokládalo, zvlášť pokud se stravujeme podle zdravého jídelníčku a dodržujeme pravidlo rozmanité a pestré stravy. Je tudíž diskutabilní, zda jsou pro nás z tohoto hlediska potřebnější. Na druhou stranu budou pravděpodobně šetrnější k životnímu prostředí a výhodnější pro soukromé zemědělce.

 

Spotřeba potravin s nálepkou BIO bude otázkou preferencí a hodnot spotřebitelů. Někteří z nás jsou ochotni za takové produkty zaplatit vyšší cenu. Pokud jste limitováni rozpočtem, doporučujeme Vám konzumovat rozmanitou stravu a omezit tak příjem zbytkového množství pesticidů.

 

Zaměřte se na nákup potravin obsahující minimum škodlivých látek – banány, kiwi, ananas, mango, chřest, avokádo, brokolice, květák, cibule, kukuřice a zelený hrášek. Tyto potraviny mají ochranný obal a slupku, která je i Vás chrání před větším množstvím pesticidů.

 

Omezte konzumaci slupek u neorganických potravin, kde se tyto škodlivé látky hromadí (oloupejte jablka, hrušky, oškrábejte mrkev). Pokud můžete, snažte se přijímat organickou variantu toho druhu ovoce, které jíte nejčastěji (např. jablka nebo hroznové víno).

Související články

Odpovědi