Účinky alkoholu při sportu a hubnutí

Je známo, že alkohol zpomaluje rychlost reakce, zhoršuje koordinaci pohybu a rovnováhu. Ztrácíme naši schopnost být rychlí a přesní. Pokud alkohol konzumujeme před spaním, může narušit trénink následujícího dne.

 

Všichni víme, že nadměrné pití a zejména míchané nápoje způsobují kocovinu, proto je lepší se přemluvit ke střídmosti. Pokud plánujeme pít, vyplatí se předem sníst hodnotné jídlo a pít větší množství vody, abychom příjem alkoholu kompenzovali.

 

Alkohol pozřený nalačno vede rychle k opilosti, neboť se již v žaludku vstřebává do krve poměrně rychle. Pití piva má diuretický účinek (pivo odvodňuje), což je v rozporu se zásadami regenerační fáze, ve které bychom měli přijímat více tekutin. Také víme, že alkohol v těle zpracovávají játra, a není to zrovna krátký proces, např. 1 dl vína játra zpracují přibližně za hodinu.

 

V zimním období je alkohol přímo nebezpečný. Pokud lyžujete, nikdy nepijte alkohol. Jako zdroj tekutin a energie se vyplatí zvolit nealkoholické nápoje. Kombinace s horkou koupelí nebo saunou je také riziková, neboť alkohol zhoršuje schopnost těla regulovat tělesnou teplotu.

 

Kontraproduktivní je snažit se hubnout a přijímat alkohol. Většinou pijeme nad rámec našeho denního energetického příjmu energie, což má za následek, že se přebytečná energie ukládá ve formě tělesného tuku. K tomu alkohol stimuluje pocit hladu. Pokud hubnout, tak raději abstinovat :).

Související články

Odpovědi